پانل گچی

یکی از معروف‌ترین سیستم‌های ساخت و ساز خشک که به صورت عمده در ساختمان‌های پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرد، تایل گچی می‌باشد. پانل گچی و یا صفحات روکش دار گچی جزء آن دسته از محصولاتی است که از مخلوط آب و گچ ساخته می‌شود و ذرات گچ آن بسیار ریز هستند. این ساختار شامل گچ (دارای خواص شیمیائی مخصوص با مقاومت مناسب در برابر آتش سوزی) که بین دو لایه از ورق‌های مقوائی مخصوص قرار می‌گیرد می‌باشد. ورق روئی برای اجرای انواع مختلف پوشش نهائی شامل: (بتونه کاری، رنگ آمیزی، کاغذ دیواری و غیره) و یک ورق قوی به عنوان لایه زیرین استفاده می‌شود.

از صفحات روکش دار گچی برای ایجاد سقف‌های کاذب، دیوارهای کاذب و حتی ایجاد دکور در سقف استفاده می‌شود. از آنجایی که نصب و استفاده از این مصالح بسیار راحت است و همچنین این قابلیت را دارد که هر نوع طرحی را برای آن پیاده سازی کرد، محبوب بسیاری از طراحان و کارفرمایان قرار گرفته است.

مزایای استفاده از پانل گچی

بی شک این مصالح دارای ویژگی‌های بسیار مثبتی هستند که در دکوراسیون‌های مدرن امروزی بسیار به کار گرفته می‌شوند و همچنین بسیاری از طراحان و معماران داخلی ترجیح می‌دهند به جای استفاده از مصالح سنتی ساختمانی از صفحات روکش‌دار گچی (گچبرگ) استفاده کنند. در قسمت زیر به عمده مزایای آن اشاره می‌کنیم.

نصب آنها بسیار آسان و راحت می‌باشد زیرا این محصولات به صورت یکپارچه در ابعاد بزرگ تولید می‌شوند و به سرعت سقف و دیوارهای با مساحت زیاد را پوشش می‌دهند. این محصولات برای نصب به چند ابزار ساده نیاز دارند. برای برش آن به تیغ کاتر و برای نصب آن به میخ، مته و یا حتی چسب نیاز است.

در برابر زلزله کاملا ایمن می‌باشند به دلیل اینکه جنس آنها بسیار سبک است.

در برابر آتش کاملا مقاوت دارد و درصورتی که در برابر آتش مستقیم قرار بگیرد در حدود 3 ساعت از خود مقاومت نشان می‌دهد.

پس از نصب بلافاصله می‌توانید آن را رنگ آمیزی کنید.

انعطاف پذیری بالا

به دلیل انعطاف پذیری بالا می‌توانید آن را به هر طرحی که مدنظر دارید در بیاورید حتی طرح‌های بسیار سخت و قوس‌دار.

گچبرگ‌ها به عنوان عایق‌های صوتی و حرارتی نیز عمل می‌کنند. در صورتی کناف عایق صوتی مناسبی است که اجرای دیوار کناف را تا سقف اصلی ادامه داده و کلیه المان‌های فلزی با نوارهای عایق از زمین و سقف جدا شده باشند.

مصالحی که در سیستم صفحات روکش دار گچی استفاده می‌شوند تا 75 درصد قابل بازیافت می‌باشند.

پانل‌های گچی فضای قدیمی محیط شما را به محیطی مدرن با پتانسیل بالا تبدیل می‌کند.

به دلیل نحوه طراحی که دارند می‌توان به راحتی به تاسیسات دسترسی داشت و عملیات تعمیر و تعویض را انجام داد.

قابلیت ترمیم و تعویض راحت و هچنین قیمت ارزان حمل و نقل آن و صرفه جویی در نیروی انسانی باعث شده تا از آنها به عنوان یک مصالح پر کاربرد استفاده شود.

دوام بالا، صرفه اقتصادی و تنوع برای استفاده در طراحی داخلی از دیگر ویژگی‌هایی هستند که پانل‌های گچی را به محصولات مطلوب تبدیل می‌کنند.

ابزار مورد استفاده در نصب پانل گچی

در این بخش تعدادی از ابزارهای پرمصرف در هنگام نصب این نوع صفحات را به شما معرفی می‌کنیم:

دستگاه برش قرقره‌ای، سوهان گرد، جک نگهدارنده، جک بالابر، گاری حمل پنل، دستگیره حمل پنل، ریسمان رنگی، گردبر، پخ‌زن، رنده، اره چاقویی، دستگاه برش طولی، غلتک سوزنی، همزن رنگ، تیغ برش، چکش پلاستیکی، پیچ زن کناف، انبر پانچ، قیچی، کاردک زاویه دار، کمچه، کاردک پیچ‌گوشتی‌دار، ظرف آماده‌سازی بتونه، ماله استیل، سنباده دسته‌دار، سنباده ماله‌ای، لیسه استیل از ابزارهای مورد نیاز برای ساخت و اجرای کناف هستند.

انواع پانل گچی

این صفحات در دو نوع صفحات روکش دار گچی cleaneo و صفحات روکش دار گچی diamant عرضه می‌شوند.  این صفحات به شکل مستطیل است و در چهار رنگ تولید می‌شوند و هر کدام از آن‌ها کارایی متفاوتی دارند و به طور کلی، شامل 4 نوع می باشند:

  1. پنل گچی معمولی RG
  2. پنل گچی مقاوم در برابر رطوبت  MR
  3. پنل گچی مقاوم در برابر حریق  FR
  4. پنل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت  FM

در قسمت زیر هریک از آنها را به طور مختصر برای شما شرح می‌دهیم.

 پنل گچی معمولی  (RG):

از رایج ترین نوع صفحات روکش دار گچی می‌باشد که در مکان‌های خشک و دور از آتش سوزی و.. استفاده می‌شود. رنگ این نوع کرم رنگ است.

پانل گچی ضد رطوبت (MR):

این پانل‌ها همانطور که از نامشان پیداست در برابر رطوبت مقاوم بالایی دارند و در مکان‌هایی که رطوبت وجود داشته باشد، مانند شهرهای مرطوب و یا مکان‌های مرطوب در خانه مانند سرویس‌های بهداشتی و یا آشپرخانه‌ها مورد استفاده از قرار می‌گیرند. رنگ این پانل‌ها سبز رنگ است و در دربرابر رطوبت مقاوم هستند.

پانل مقاوم در برابر آتش (FR):

ماده افزودنی موجود در این صفحات الیاف فایبرگلاس می‌باشد که به گچ اضافه شده و این صفحات را در برابر آتش مقاوم می‌سازد. پانل‌های گچی FR  در فضاهای در معرض حریق مانند پوشش تیرها و ستون‌های فولادی، داکت‌های تاسیساتی و… استفاده می‌شوند. این صفحات دارای روکش صورتی رنگ هستند.

پنل گچی مقاوم در برابر حریق و رطوبت(  FM):

این پنل از گچ، الیاف شیشه و مواد مقاوم در برابر رطوبت تشکیل شده است. بنابراین در مکان‌هایی استفاده می‌شود که همزمان خطر حریق و رطوبت در آن‌ها وجود داشته باشد. روکش این نوع سبز رنگ می‌باشد.

انواع پانل گچی از لحاظ ضخامت:

با ضخامت 5.9 میلی متر: برای نواحی قوس دار مناسب است.

با ضخامت 5.12 میلی متر: از آنها برای جداکردن و پوشش دادن دیوارها و سقف ها استفاده می‌شود.

با ضخامت 6 میلی متر: برای طرح‌هایی که به صورت منحنی هستند یا شیب تندی دارند.

با ضخامت 15 میلی متر: برای دیوارهایی استفاده می‌شود که مقاوم بودن دیوار از شروط اصلی کار محسوب می‌شود.

با ضخامت 18 میلی متر: این نوع برای فضاهای خاص می‌باشد.

5/5 - (1 امتیاز)