سقف کاذب چیست ؟

امروزه برای بالاتر بردن تنوع و زیبایی ساختمان‌های اداری یا خانگی از سقف کاذب استفاده می‌شود.

در قدیم معماری ها غالبا سنتی و با گچکاری انجام می‌گرفت اما با ساخت دستگاه های متنوع امکان ساخت چنین محصولات باکیفیت و متنوعی در سطح دنیا پدید آمده و رونق گرفته است.

این مدل از سقف ها یک نوع پوشش یا روکش زیباساز بر روی سقف اصلی است و باعث می‌شود آن قسمت از مکان هایی که سقف آنها زیبایی لازم را ندارد یا به تناوب سیم کشی شده است، پوشیده و ظاهر پسندتر شود.

سقف کاذب در بین پوشش هایی قرار می گیرد که به صورت غیر باربر طراحی و ساخته شده است. در رابطه با این سقف موارد بسیار گسترده و مهمی وجود دارند. به عنوان مثال برای اینکه بخواهیم این سقف را به اجرا در بیاوریم، در ابتدا نیاز است تا سقف سازه ای به درستی نصب شود.

این سقف مزایا و معایب خاص خودش را دارد و به خاطر بهره مندی از ویژگی های مختلف، توانسته در انواع گوناگونی وجود داشته باشد.

مواردی که در این نوع سقف مورد اهمیت هستند، بسیار زیاد هستند که در ادامه به صورت جامع تر هر کدام را مورد بررسی و توضیح قرار خواهیم داد. البته موارد دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود افراد به نصب سقف کاذب در محیط مورد نظرشان روی آورند. بنابراین اگر بخواهیم به صورت فهرست‌وار دلایل نصب سقف کاذب را عنوان کنیم، می توان به موارد کلی زیر اشاره نمود:

سقف کاذب