پیچ پانل کناف

پیچ پانل نوعی بست از جنس میلگرد می‌باشد که در صنعت ساخت و ساز، جهت ایجاد اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد. بولت‌ها به طول‌های مختلفی تولید می‌گردد و به طور معمول انتهای بولت را به منظور افزایش درگیری خم می‌کنند که باعث می‌شود شکل ظاهری این محصول عصا مانند شود.

پیچ ابزاری برای اتصال و محکم کردن دو قطعه با جنس یکسان و یا متفاوت کاربرد دارد. پیچ از لحاظ شکل ظاهری یک استوانه است که رزوه‌های مارپیچی به دور خود به طور کامل و یا نیمه کامل دارد.

پیچ و بولت کناف برای اجرای پروژه‌های کناف از جمله اجرای سقف کاذب و دیوار کاذب کناف و همچنین بازسازی ساختمان‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. نصب صفحات به زیر سازی و نصب بار بر روی ساختار دیوارها و سقف‌های کاذب با انتخاب عامل اتصال مناسب و با توجه به نوع ساختارها از نظر زیرسازى و تعداد لایه‌هاى پوششى به راحتی امکان پذیر می‌باشد.

در ضمن، برای آنکه بدانید باید از چه پیچی استفاده کنید لازم است قبل از انتخاب بدانید که جنس دیوار شما از چیست و وزن آن برابر با چند می‌باشد. به طور کلی، برای آنکه بتوانید با خیال راحت صفحات گچی یا پانل‌ها را به هم متصل کنید لازم است که با انواع پیچ و بولت‌ها آشنا باشید که ما در ادامه آنها را برای شما شرح می‌دهیم.

مزایای پیچ و بولت کناف:

توصیه می‌شود به هنگام نصب دیوارها و سقف‌های کناف حتما از پیچ و بولت‌هایی با استاندارد بالا مثل پیچ و بولت کناف استفاده کنید.

  • استحکام بخشیدن به ساختار
  • دارای سختی مناسب به دلیل استفاده از متریال مرغوب
  • دارای استاندارد ملی
  • دارای مقاومت بسیار بالا

انواع پیچ و بولت در سقف کاذب کناف:

برای نصب صفحات و پنل‌ها به زیرسازی و متصل کردن اجزای دیوارها و سقف‌های کاذب کناف باید از پیچ و بولت مناسبی استفاده شود. به همین دلیل لازم دانستیم شما را با انواع پیچ و بولت در سقف‌های کاذب آشنا کنیم.

پیچ TN

پیچ TN (نوک تیز) :

از این مدل برای اتصال صفحات گچی به سازه‌های با ضخامت تا 0.7 میلیمتر استفاده می‌شود. این پیچ‌ها در طول‌های 25 ،35 ،45 ،55 و 70 میلی متر عرضه می‌شوند که بسته به تعداد لایه‌های صفحات گچی از آن‌ها استفاده می‌شود.

پیچ TB (سرمته دار) :

برای اتصال صفحات گچی به سازه‌های با ضخامت بیش از 0.7 میلیمتر و کمتر از 2.25 میلی‌متر استفاده می‌شود. این نوع پیچ‌ها در طول‌های 25 ،35 و 45 میلی‌متر عرضه می‌شوند.

توجه: پیچ‌های TN و TB برای اتصال پانل به سازه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

پیچ LN (نوک تیز) :

برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت تا 0.7 میلیمتر به یکدیگر استفاده می‌شود. این پیچ‌ها در طول 9 میلیمتر عرضه می‌شوند.

پیچ LB (سرمته دار) :

برای اتصال سازه‌های فلزی با ضخامت بیش از 0.7 و کمتر از 2.25 میلیمتر به یکدیگر استفاده می‌شود. این پیچ ها در طول 9.5 میلیمتر عرضه می شوند.

توجه: پیچ های LN وLB برای اتصال سازه به سازه مورد استفاده قرار می گیرند.

پیچ FN (نوک تیز) :

این پیچ‌ها نیز برای ساختارهای خشک استفاده می‌شود و ویژگی بازر این پیچ سرتخت بودن آن است که موجب می‌شود اتصال بسیار خوب و محکمی بین سازه و سطح زیرین ایجاد شود ، پیچ‌های FN  به زیرسازی فلزی ساختارهای خشک متصل می‌شوند. معمولا برای اتصال رانر بالایی دیوار کاذب کناف به سقف کاذب کناف از این نوع پیچ استفاده می‌شود. توجه شود که پیچ FN، به زیر سازی فلزی ساختار خشک متصل می‌شود (نه به لایه پوششی تنها). پیچ FN در طول‌های 35 و 65 میلی متر عرضه می‌شود.

 پیچ و رول پلاک :

رولپلاک برای متصل کردن استاد‌ها و رانرها به قسمت‌های اطراف دیوار بکار می‌رود.برای متصل کردن این ساختارها استفاده از پیچ گالوانیزه و رولپلاک هایی با قطر 4 و طول 50 میلیمتر توصیه می‌شود.

پیچ و بولت کناف پروانه‌ای:

برای نصب کردن وسایل و اجزایی برای مثال قفسه بر روی دیوارهای کناف، بولت‌های پروانه‌ای استفاده می‌شوند . این بولت‌ها به دونوع فلزی و پلاستیکی تقسیم شده و در طول‌های مختلف برای دیوارهای یک لایه و یا چند لایه استفاده می‌شود. البته این نکته نیز لازم به ذکر است که ضخامت دیوارها نیز در انتخاب محصولات بی‌تاثیر نیست.  ظرفیت باربری مهارهای جمع شونده فلزی برای دیوارهای تک لایه و دو لایه به ترتیب 30 و 50 کیلوگرم می‌باشد و ظرفیت باربری مهار جمع شونده پلاستیکی برای دیوار‌های تک لایه و دو لایه به ترتیب 25 و 40 کیلوگرم می‌باشد.

رولپلاک حلزونی:

رولپلاک حلزونی در دو نوع فلزی و پلاستیکی تولید شده و ظرفیت باربری آن برای دیوارهای تک لایه 8 کیلوگرم و برای دیوار های دو لایه 11 کیلوگرم است .البته این نکته نیز لازم به ذکر است که این رولپلاک ها برای نصب بار های دینامیکی و سطوح کاشی کاری شده مناسب نیست.

بولت فنری پانل با قلاب (مهار صلیبی) M5*75mm :

کاربرد این نوع مهارها مشابه با مهار جمع شونده است. مهارهای صلیبی در انواع و اندازه‌های متنوع تولید می‌شوند. ظرفیت باربری مهارهای صلیبی با قطر M5 و M6 به ترتیب 40 و 50 کیلوگرم می‌باشد. از نظر ساختار ، مهار صلیبی در دو نوع ثقلی و فنری دسته بندی می‌شوند.

میخ و چاشنی فولادی سقفی :

از این بولت برای اتصال آویز به سقف بتنی استفاده می‌شود.

میخ

میخ با رول پلاک پلاستیکی برای نصب رانر M6*60mm:

از این عامل برای اتصال استاد و رانرها به عناصر پیرامونی دیوار استفاده می‌شود. برای این منظور، استفاده از پیچ‌های گالوانیزه و پلاک با قطر حداقل 4 میلیمتر و طول حداقل 50 میلیمتر توصیه می‌گردد.

پیچ روکا (WST 10*140) بدون پلاک :

از این پیچ جهت اتصال لگن روشویی به تخته چوبی تعبیه شده در دیوار کناف (تراورس) استفاده می‌شود. حداقل قطر و طول مناسب این عامل اتصال به ترتیب 8 و 135 میلیمتر می‌باشد.

شهام دیزاین عامل فروش و مجری کناف ایران، آماده ارائه خدمات سقف کاذب و دیوار کاذب در کوتاه‌ترین زمان با مناسب‌ترین قیمت است.

چنانچه در فکر تغییر فضای داخلی محل کار یا منزل خود هستید با شهام دیزاین تماس بگیرید.

پیچ پانل کناف یکی از معروف ترین اتصالاتی می باشد که در کارهای ساختمانی و سازه ای از آن بهره گرفته می شود. کاربردهای مختلفی را می توانید از این پیچ مشاهده کنید ولی اصلی ترین آن وصل کردن پانل ها به سازه می باشد.

اتصالاتی که پانل ها به خود اختصاص داده اند، شامل گستره ای از موارد مختلف هستند که از جمله آن ها می توان به پانل های مشبک و پانل های گچ برگ اشاره کرد.
به طور کلی زمانی که می خواهیم به نصب کناف بپردازیم، مناسب ترین ابزاری که می توان از آن بهره برد، پیچ پانل کناف است.

قیمت این پیچ ها بسیار بالا می باشد؛ از این رو شاهد مشکلات بسیار زیادی در این زمینه خواهیم بود که در ادامه دقیق تر به آن خواهیم پرداخت.

همچنین زمانی که می خواهیم از پانل هایی با ضخامت بسیار بالا استفاده کنیم، نیاز است تا پیچ های مقاوم تری نیز تهیه گردد.

در ادامه قصد داریم تا به صورت گسترده تر شما را با موارد مربوطه از جمله پیچ پانل کناف، پیچ سازه به سازه کناف، انواع میخ و چاشنی و در نهایت پیچ پانل نوک مته کناف آشنا کنیم.

پیچ پانل از نوع کناف چگونه تولید می شود؟

یکی از مواردی که در ابتدا باید بدانید این بوده که این پیچ ها با استفاده از چه روشی تولید می شوند. روشی که برای ساخت تمامی پانل های اتصال مورد کاربرد قرار می گیرد، فورج سرد می باشد.

طریقه این روش بدین صورت بوده که در ابتدا با استفاده دستگاه های مخصوص و قدرتمند شکل خام و نمونه اولیه از پیچ مربوطه را تولید می کنند.

این دستگاه کله زنی نام دارد.

در مرحله بعد نیاز به تهیه قطعات مفتولی می باشد تا با استفاده از آن ها بتوان شکل پیچ را بر روی صفحه مورد نظر انتقال داد.
همچنین برای اینکه بتوان طرح پیچ اصلی را بر روی پیچ خام منتقل نمود، نیاز است تا از دستگاه هایی به نام سرمته ای بهره گرفته شود.

سپس یک شکل نهایی به خود می گیرد و آماده استفاده می شود. نکته قابل ذکری که در این باره وجود دارد این بوده که برای ساخت پیچ، از فولاد نرم استفاده می شود. از این فولاد باید به گونه ای باشد که بتوان عملیات حرارتی را به صورت آزادانه بر روی آن به انجام رساند.

برندهای تولید پیچ پانل کناف

سه برند معروف وجود دارند که توانسته اند در زمینه تولید پیچ پانل کناف بسیار محبوب باشند و بهترین کیفیت را در تولید محصولات خود به کار بگیرند.

این سه برند شامل موارد زیر می شوند:

1. MAX
2. RED HIT
3. SSB

در ادامه به بررسی هر کدام از آن ها خواهیم پرداخت.

1. پیچ های مکس

یکی از بهترین و با کیفیت ترین برندهای مشغول در این زمینه، برند مکس می باشد. البته با توجه به شرایط جامعه و بازار این پیچ های پانل کناف مکس قیمت بسیار بالایی را پیدا کرده اند. به همین علت افراد برای پیدا کردن و تغذیه آن ها به بازار با مشکلات بسیار زیادی رو به رو شده اند.

از این رو شاهد به کار گیری پیچ های متفرقه و نامربوط در این زمینه هستیم. جنسی که برای ساخت این پیچ ها مورد استفاده قرار می گیرد، فولاد بوده از این رو شاهد مقاومت بسیار بالایی از آن ها خواهید بود.

2. برند RED HIT

از برندهایی که در زمینه تولید انواع پیچ پانل کناف و انواع میخ و چاشنی در حال فعالیت می باشد، برند رد هیت است. شاید این سوال در ابتدای کار برای شما به وجود می آید که میخ و چاشنی چیست و چه کاربردهایی دارد.

برای اینکه بتوانیم قطعات مختلف را به سطح هایی همچون فولادی ، بتنی و یا فلزی متصل کنیم، از میخ و چاشنی بهره گرفته می شود. انواع میخ و چاشنی هایی که توسط برند رد هیت تولید می شوند، توانسته اند ویژگی های مختلفی را به خود اختصاص دهند که از آن ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

• برای تولید این محصولات، از بهترین متریال کربن استیل کمک گرفته می شود.
• از این محصولات می توان برای پوشش های ایزولاسیون و تورهای فلزی استفاده کرد.
• به منظور اتصالات دائمی و همچنین موقت در کارگاه ها از میخ و چاشنی استفاده می شود.
• در سیستم های برقی و مکانیکی نیز از این میخ ها و چاشنی ها بهره برده می شود.

چاشنی

چاشنی ها در بین انواع پودرها قرار می گیرد که توسط برند رد هیت تولید می گردند. دلیل استفاده از این چاشنی ها این بوده که بتوان به یک عامل انفجاری در میخکوب ها دسترسی ها داشت.

برای تولید چاشنی از دو فلز نیکل و برنج بهره گرفته می شود و برای طبقه بندی آن ها بر اساس رنگی که دارند از نوارهای پلاستیکی استفاده می شود. هر رنگی که چاشنی دارد، نشان دهنده سرعت آن است. از رایج ترین رنگ های مربوط به چاشنی ها می توان به قهوه، سبز و زرد اشاره داشت.

موارد ذکر شده برای سرعت چاشنی هایی هستند که با استفاده از برنج ساخته می شود. اگر چاشنی شما با کمک نیکل تولید شده باشد، در آن صورت هر رنگ سرعت متفاوتی را خواهد داشت که به صورت زیر تعریف می شوند:

در واقع می توان اینطور بیان کرد که چاشنی ها همراه با پیچ پانل کناف در سازه های بسیار زیادی مورد استفاده قرار می گیرد و هر کدام می توانند نقش و وظایف متفاوتی را بر عهده بگیرند.

میخ های کناف

میخ های کناف نیز نقش بسیار مهم را در سازه ها ایفاگر هستند و انواع مختلفی را به خود اختصاص داده اند که در ادامه به صورت گسترده تر هر کدام را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

1. میخ نفوذی

اولین نوع از میخ ها با نام میخ نفوذی شناخته شده است. زمانی که بخواهیم دو سازه را به صورت دائمی به یک دیگر متصل کنیم، در آن صورت نیاز است تا از میخ نفوذی بهره برده شود. البته این مورد تنها وظیفه میخ نفوذی نبوده است.

بلکه می توان از آن به عنوان یک اتصال ویژه برای چوب به آهن و یا چوب به بتن یاد کرد. اگر سازه های شما نرم بوده و انعطاف پذیری بالایی دارد، بهترین گزینه ای که می توانید از آن استقبال کنید، واشرهای پلاستیکی است.

2. میخ رزوه شده

از دیگر انواع میخ ها می توان میخ روزه شده را نام برد که خود تشکیل شده از دو بخش می باشد. یک قسمت از این میخ ها به صورت رزوه شده در آمده اند و بخش دوم میخ که قسمت بالایی را تشکیل می دهد، کاملا صاف است. این میخ ها در دسته بندی های متفاوتی قرار می گیرند که از آن ها می توان به بسته های صدتایی اشاره کرد.

برند SSB

برند بعدی نیز با نام SSB شناخته شده است که توانسته انواع مختلف پیچ ها را تولید کند. هر کدام از این پیچ ها ویژگی های مختلف خود را دارند و به خاطر همین ویژگی ها بوده که توانسته اند از کاربردهای گوناگونی بهره مند شوند.

از جمله این پیچ ها می توان به پیچ سازه نوک تیز اشاره کرد که شامل مشخصات و ویژگی های زیر بوده است.

1. این پیچ ها از مقاومت بالایی برخوردار است و از آنجایی که در ساخت آن ها از مواد بسیار مرغوب استفاده گردیده، شاهد کیفیت بالا و قابل قبولی خواهید بود.
2. همچنین می توانند در برابر خوردگی ها از خود مقاومت نشان دهند. دلیل این مقاومت نیز استفاده روکش فسفاته مشکی می باشد.
3. در صورت استفاده از پیچ سازه نوک تیز، شاهد افزایش سرعت در فرآیند اجرا خواهید بود.
4. به هیچ نوع جوشکاری و یا ابزار سنگینی نیاز نخواهید داشت.
5. نگهداری آن نیز آسان بوده و همین دلیلی می باشد تا بتوانید برای مدت زمان زیادی از آن بهره ببرید.
6. از دیگر ویژگی های این پیچ پانل کناف می توان به مقاومت آن در برابر زنگ زدگی اشاره کرد.

از دیگر پیچ های برند SSB می توان پیچ سر سوزنی را نام برد که از ویژگی های زیر بهره می برد:

1. از آن در صنعت ساختمان سازی و همچنین سازه هایی که وزن کمی دارند، استفاده می شود.
2. برای انواع اتصالات سقف کاذب از این پیچ پانل کناف بهره برده می شود.
3. برای اتصالات سازه به سازه نیز باید این نوع پیچ تهیه شود.
4. در ترکیبات پیچ سر سوزنی اس اس بی، فسفاته مشکی به چشم می خورد که باعث ایجاد مقاومت بالا در برابر خوردگی خواهد شد.

زمان استفاده از پیچ پانل کناف

برای اینکه بخواهیم انواع سطوح را به یک دیگر متصل کنیم، می توان از این سه مورد استفاده کرد. به طور کلی می توان اینطور بیان داشت که از این سه وسیله در صنعت ساختمان سازی بسیار زیاد استفاده می شود. از جمله کاربردها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

1. برای نصب و اتصال انواع مختلف ورق های فولادی از این گزینه ها استفاده می شود.
2. اگر بخواهیم سیستم های برقی و مکانیکی را به بهترین صورت تولید کنیم، بهترین گزینه برای استفاده، انواع میخ و چاشنی است.
3. همچنین به منظور اینکه بتوان پوشش های فلزی را به بتنی وصل کرد، از پیچ پانل کناف بهره برده می شود.
4. در ساخت سقف کاذب و دیوارهای کاذب می توان از میخ و چاشنی استفاده کرد.
4 گزینه ذکرشده در بین مهم ترین کاربردهای پیچ پانل، میخ و چاشنی قرار داده می شوند. اگر به درستی از هر کدام این موارد استفاده شود، در آن صورت می توانید نتیجه بسیار تاثیرگذاری را در کیفیت سازه ها مشاهده نمایید.

میخ، چاشنی و پیچ پانل کناف همگی با یک دیگر در ارتباط هستند و نمی توان از نقش مهم هر کدام آن ها در اتصالات سازه ها چشم پوشی کرد.

از این رو اگر می خواهید این موارد را تهیه کنید، فراموش نکنید که از بهترین کیفیت ها استفاده کنید و به شرکت سازنده و یا واردکننده آن توجه ویژه ای را داشته باشید.

تمامی این وسواس ها از آن جهت است که بتوان یک سازه محکم را ایجاد کرد که در آینده شاهد خسارات مالی و یا جانی نباشیم.

چند نوع پیچ پانل کناف داریم؟

پیچ های کناف نیز توانسته اند در انواع مختلفی وجود داشته باشند. از جمله مهم ترین آن ها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

1. از انواع پیچ های کناف می توان به پیچ اتصال پنل به سازه کناف اشاره کرد.
2. پیچ سازه به سازه سر مته دار یکی دیگر از مدل ها می باشد.
3. یکی دیگر از مدل های پیچ پانل کناف، پیچ اتصال سازه به سازه کناف است.
4. میخ مهاری فولادی سقفی و همچنین بولت پروانه ای برای لایه های پنل نیز در بین انواع پیچ های کناف قرار داده می شوند.

5/5 - (1 امتیاز)